четвер, 15 березня 2018 р.

Дослідження
Транснаціональні корпорації (ТНК) та транснаціональні банки

1.     Ознайомтесь із запропонованою інформацією.
У сучасних умовах розвитку інтеграційних процесів в Україні гостро постала потреба у розширенні меж руху товарів, послуг та чинників виробництва та її виходу на світовий товарний ринок, що, безумовно, стане позитивним фактором зміцнення її позиції у світовій фінансовій системі. Таким чином, одним з елементів розширення сфери зовнішньоекономічної діяльності підприємств є формування транснаціональних корпорацій (ТНК), які стали основною рушійною силою розвитку світового господарства.
На сьогоднішній день рушійною  силою глобалізації є зростання конкуренції, і
саме тому найбільші вигоди від неї отримують лише промислово розвинуті країни, що,
безперечно, відображає негативні наслідки для країн, що розвиваються, або ж країн із
низьким рівнем економіки, які хоч і приймають участь у міжнародному поділі праці та виробництві, проте в силу своїх можливостей не можуть займати вигідну позицію на світовому ринку торгівлі товарами та послугами. Глобальні зрушення проявляються в таких  формах: міжнародне інвестування, ТНК, транснаціональні стратегічні альянси, міжнародні фінансові центри, засоби масової інформації, глобальні комунікаційні системи, міжнародні регіональні об’єднання тощо. Серед цих форм найвагоміше місце у світових інтернаціоналізаційних процесах науковці виділяють ТНК.
За офіційним визначенням Конференції ООН із торгівлі та розвитку (United Nations  Conference on Trade and Development –UNCTAD), транснаціональна корпора-
ція (transnational corporation, multinational corporation, multinational company, multinational enterprise) – це підприємство, що об'єднує юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм і видів діяльності у двох чи більше країнах і провадить єдину політику та загальну стратегію завдяки одному або декільком центрам прийняття рішень .
Експерти ООН виокремили ознаки, за наявності яких компанію можна віднести до транснаціональної:
– річний обсяг такої компанії повинен перевищувати 100 млн. дол. США;
– наявність філіалів не менше ніж у шести країнах;
– аналізується відсоток продажу товарів за межами країни-резиденції .
На сьогоднішній день найбільшими ТНК у світі вважаються китайський банк ІСВС, вартість активів якого  становить 3 124,9 млрд. дол. США. Крім нього , у Топ-10 найбільших ТНК світу увійшли китайські: China Construction Bank (Китайський будівельний банк),  Agricultural Bank of China, (Сільськогосподарський банк Китаю), Petro China та фірми США: JPMorgan Chase, Berkshire Hathaway, Exxon Mobil, General Electric, Wells Fargo .
         У  світі налічується 82 тис. транснаціональних корпорацій із 810 тис. зарубіжних підрозділів.  40% усього світового доходу належить лише 85 транснаціональним корпораціям . Найбільш потужні ТНК розташовані в США, Європейському Союзі та Китаї. Проте всебільшого розвитку набувають ТНК таких нових індустріальних країн, як Південна Корея, Бразилія, Мексика та Гонконг, що зумовлено впровадженням цими державами стратегії  застосування конкурентних переваг.
Посилення ТНК швидко зростаючих азіатських країн повинні привести до нової розстановки сил на світових ринках. У 2014 році   США втратили статус найбільшої економічної держави у світі, передає Fox News  із посиланням на МВФ, за даними звіту якого  обсяг національного економічного виробництва за рік у Китаї становив 17,6 трлн. дол., тоді як у США ця цифра становила 17,4 трлн. дол.
За даними «Файненшл Таймс», економіка Китаю може тепер уважатися найбіль-
шою у світі, але країна ще не найбагатша, ВВП на душу населення в Китаї, як і раніше, менше, ніж чверть від рівня США.
Із 500 самих могутніх міжнародних (транснаціональних) компаній (ТНК) 85 контролюють 70% усіх закордонних інвестицій. ТНК функціонують не в усіх галузях. Більшість транснаціональних корпорацій припадає на нафтову, хімічну промисловість, автомобілебудування та електроніку. Це пояснюється тим, що в цих напрямах простіше, вигідніше створювати міжнародні виробничі об'єднання.
Ці 500 найпотужніших ТНК реалізують 95% фармацевтики, 80% усієї виробничої електроніки і хімії та 76% продукції машинобудування (виробнича сфера). Більше половини, а саме 60%, міжнародних компаній зайнято у сфері виробництва, 37% – у сфері послуг і 3% – у видобувній промисловості і сільському господарстві .
ТНК здебільшого визначають динаміку та структуру, рівень конкурентоспроможності на світовому ринку товарів і послуг, а також міжнародний рух капіталу та передачі технології (знань). Вони також визначають пропорції економіки країни базування головної компанії та економіки приймаючих країн.
ТНК відіграють провідну роль в інтернаціоналізації виробництва, яка одержує все більш широке поширення в процесі розширення і поглиблення виробничих зв'язків між підприємствами різних країн. На частку ТНК доводиться 40% світового товарообігу послугами, 90% продажу патентів, ліцензій, ноу-хау. Вони становлять половину найбільших економік світу, контролюють 50% світової та 67% зовнішньої торгівлі.
Сьогодні ТНК – реальний показник того, що рівень концентрації капіталу і виробництва переріс національні межі, що вони стали займати міцні позиції не тільки в національній, але і світовій економіці.
У межах вітчизняної національної економічної системи, розвиток транснаціональної діяльності, передбачає вирішення двох основних завдань: залу- чення необхідного для розвитку  капіталу та проведення власної політики експансії на зарубіжних ринках.
 На сьогоднішній день найвищою формою господарської діяльності, що існує всередині нашої країни, є фінансово-промислові групи, які мають на меті подальше розширення своєї діяльності і перетворення у транснаціональні корпорації. Серед таких груп можна відзначити фінансово-промислові групи «Приват» та «Інтерпайп». Водночас навіть такі потужні виробничо-фінансові комплекси не в змозі виступати на міжнародній арені на рівні інших ТНК світу.  Серед об’єктивних проблем, які
існують в Україні щодо розширення діяльності ТНК, можна назвати такі :
Ø нестабільність політико-правового середовища країни;
Ø нерозвиненість ринкової інфраструктури;
Ø нестабільність курсу національної валюти;
Ø нерозвиненість внутрішнього інвестиційного ринку;
Ø обмежена зовнішня орієнтація бізнесу;
Ø інформаційна відсталість країни;
Ø невеликі (у світовому масштабі) розміри бізнес-груп;
Ø наздоганяючий характер науково-технологічної діяльності, інноваційної складової
Ø господарювання;
Ø криза високотехнологічних галузей економіки тощо.
ТНК впливають на країни базування і приймаючі країни. Оцінювати їх діяльність у приймаючій країні необхідно на рівні держави, вітчизняних підприємств і громадян. Більшість країн, як розміщують філії ТНК на своїй території, схвалюють їх діяльність і навіть конкурують між собою за залучення прямих іноземних інвестицій. Позитивний вплив ТНК на економіку приймаючих країн виявляється у створенні додаткових робочих місць, пожвавленні внутрішньої торгівлі, впровадженні інновацій і випуску нових видів продукції.
За даними Держкомстату, впродовж останніх років спостерігається чималий інтерес іноземних інвесторів до економічного та виробничого потенціалу України. Станом на 01.01.2015 р. в економіку України іноземними інвесторами вкладено
2 млрд. 451,7 млн. дол. прямих інвестицій (акціонерного капіталу). та в розрахунку на одну особу населення становить 1 072,0 дол. Згідно з повідомленням, інвестиції надій-
шли зі 131 країни світу. Із країн ЄС із початку інвестування внесено 35 млрд. 575,5 млн. дол. інвестицій (77,5% загального обсягу акціонер- ного капіталу), з інших країн світу – 10 млрд 340,5 млн. дол. (22,5%).
До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає майже 83% загальногообсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр – 13 млрд 710,6 млн. дол., Німеччина – 5 млрд. 720,5 млн. дол., Нідерланди – 5 млрд. 111,5 млн. дол., Російська Федерація – 2 млрд. 724,3 млн. дол., Австрія – 2 млрд. 526,4 млн. дол., Велика Британія – 2 млрд. 145,5 млн. дол., Вірґінські Острови (Брит.) – 1 млрд. 997,7 млн. дол., Франція – 1 млрд. 614,7 млн. дол., Швейцарія – 1 млрд. 390,6 млн. дол. та Італія – 999,1 млн. дол.
Більша частина інвестицій зарубіжних підприємств зосереджена у промисловості та
установах фінансової і страхової діяльності, а найменше – в організаціях, що здійснюють  професійну наукову та технічну діяльністю. Українська економіка зацікавила іноземних інвесторів насамперед природно-сировинною базою і дешевою робочою силою. Не останніми мотивами приходу ТНК у вітчизняну економіку також стала можливість завоювання нового великого ринку збуту продукції і послуг та участь у приватизації, особливо стратегічних об’єктів.
Розподіл іноземних підприємств в Україні за галузями економіки
Ø Підприємства промисловості – 38%
Ø Установи фінансової та страхової  діяльності -30%
Ø Підприємства оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів - 15%
Ø Організації, що здійснюють  операції з нерухомим майном -10%
Ø Організації, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність -7%
Іноземні ТНК здатні сприяти модернізації капіталоємних виробництв та поліпшенню загального рівня корпоративного управління, надати певні антикризові гарантії. Українські партнери через їх канали можуть закріпитися на традиційних ринках реалізації продукції та вийти на нові.
Для всебічної оцінки ролі ТНК в приймаючих країнах необхідно визначати не тільки
переваги для української економіки від їх діяльності, але й оцінити загрози, які вони
їй несуть.
Найбільша небезпека полягає в тому, що функціонування ТНК має наднаціо-нальний характер і приводить до формування наддержавних зв’язків. Загрози національній економіці:
Ø Чимала кількість ТНК настільки  великі за розмірами, що за обсягом обороту
перевершують окремі країни. Це дає їм можливість вести справи безпосередньо з главами держав і здійснювати тиск на уряд приймаючої країни.
Ø Для забезпечення корпоративної політики ТНК у зовнішній політиці реалізують
свою дипломатію на основі власної корпоративної ідеології. Вони мають власні спецслужби і достатню кількість зброї для військових заворушень.
Ø Кінцева мета діяльності ТНК – максимізація прибутку, тому можлива ситуація,
коли досягнення цієї мети призведе до негативних економічних і соціальних наслідків усередині країни, виснаження природних ресурсів. ТНК здатні лобіювати прийняття певних  законів на свою користь у приймаючій країні.
Ø Іноземні інвестори найчастіше  захоплюють перспективні і більш розвинуті напрями діяльності приймаючих країн і можуть нав’язувати вітчизняним підприємствам   застарілі й екологічно небезпечні технології.
Ø Сукупні валютні резерви ТНК у кілька разів перевищують сукупні резерви
      всіх центральних банків світу, тому переміщення лише 1–2% маси грошей, що   
      перебувають у їхньому володінні, цілком здатне змінити паритет національних
      валют .
В Україні більша частина зарубіжних компаній  зосереджена в галузях торгівлі, ремонту, операціях із нерухомістю, будівництві, переробці  сировини, які дають змогу швидко отримувати прибутки. Водночас добувна промисловість і сільське господа-рство мало привабливі для  іноземних інвесторів, що призводить до їх відставання від міжнародного рівня. У багатьох країнах окремі галузі (металургія, повітряний транс- порт, суднобудування, телекомунікації, енергетика) є закритими для іноземних інвес-
тицій, оскільки вони реально чи потенційно становлять основу національної оборони і безпеки. Україна дозволила зарубіжним компаніям увійти в ці галузі.


Найбільші інвестори серед ТНК у промисловість України
Інвестор
Сума, млн.дол. США
Сфера вкладення капіталу
Pepsi Co (США)

250
Виробництво безалкогольних напоїв, мережа  ресторанів Pizza
Компанія «Київстар GSM»
240
Телекомунікації. Роумінг більшості міст та автомагістралей України
Coca Cola (США)
230
«Кока Кола Аматіл Україна» (виробництво безалкогольних напоїв)
Компанія McDonald’s
100
Заклади харчування, розширення власної
мережі ресторанів швидкого обслуговування
Компанія GoldenTelecom
100
Телекомунікації. Об’єднання в одному операторі всіх доступних послуг зв’язку, що являє собою додаткову конкурентну перевагу на  вітчизняному ринку
Компанія Сargill (США)
85
Харчова промисловість, сільське господарство, торгівля. У 2000 р. розпочав роботу завод із  виробництва олії потужністю 300 т. с
Корпорація Nestle 
41
Кондитерська промисловість
Компанія Sun INBEW
40
Пивоварна промисловість
Нафтова компанія «ЛУКОЙЛ»
37
Нафтова галузь
ВАТ Industries PLC (Велика
Британія)
35

Контрольний пакет акцій тютюнової фабрики в Прилуках, модернізація виробництва сигарет
Компанія Kraft Jacobs Suchard
20
Харчова промисловість, виробництво кондитерських виробів
Otis Elevator Ins (США)
17
UkrOtis (виробництво та обслуговування ліфтів)
Tetra Laval (Швеція)

7,6
Tetrapack Kiev (виробництво упаковки для харчових продуктів)
Siemens AG (Німеччина)

5,8
 MTM Telecom (виробництво комунікаційного обладнання

Висновки:
– діяльність ТНК владою приймаючої країни необхідно обов’язково розцінювати з позиції наслідків, як позитивних, так і негативних;
– розробляючи регулятивні документи відносно ТНК, необхідно виходити насамперед
із національних інтересів країни і враховувати можливі наслідки щодо національної
безпеки країни;
– участь ТНК у розробці спільної взаємовигідної економічної політики є більш ефективним засобом налагодження відносин країни з ТНК, ніж протекціоністська політика;
– можливості ТНК щодо залучення іноземного капіталу дають змогу зменшити
безробіття в приймаючій країні, позитивно впливати на переміщення великих виробничих ресурсів;
– необхідно виважено підходити до напрямів інвестиційної активності ТНК в
приймаючій країні, заохочуючи приплив іноземних інвестицій у пріоритетні для наці-
ональної економіки галузі і обмежуючи – у стратегічно важливі для економічної без-
пеки країни галузі;
– всі відносини з іноземними інвесторами, ТНК мають бути чітко прописані в міжнародних угодах та нормативно-правових актах приймаючої країни: ТНК передусім виходить із власної вигоди, а вже потім пристосовується до вимог держави;
– намагатись нівелювати використання ТНК як форми переказу капіталів трансферт- них цін.

2.     Дайте відповіді на   наступні питання:
2.1.         Що таке ТНК?
2.2.         За якими критеріями їх виділяють?
2.3.         Перелічить найбільші ТНК  світу.
2.4.         У яких країнах розташовано найбільш потужні ТНК?
2.5.         Які галузі економіки вони контролюють?
2.6.         Яку роль ТНК грають в інтернаціоналізації виробництва?
2.7.         Які найбільші фінансово-промислові групи України можуть у майбутньому перетвориттсь на ТНК?
2.8.         Які проблеми існують в Україні щодо розширення ТНК?
2.9.         Які країни роблять найбільше інвестицій в економіку України?
2.10.    Які галузі економіки України найбільш првабливі для ТНК?
2.11.    Позитивні і негативні наслідки функціонування ТНК у межах країн?
2.12.    Перелічить найбільших  інвесторів  серед ТНК у промисловість України?
2.13.    Висловіть власну точку зору щодо діяльності ТНК у світі.



Немає коментарів:

Дописати коментар