четвер, 15 березня 2018 р.

Відкритий урок на тему
 Води суходолу Північної  Америки

Мета уроку: познайомити учнів з найбільшими річковими системами Північної Америки, їх живленням та режимом, характером течії річок; дати характеристику найбільшим озерам материка, акцентувавши увагу на походження їх улоговин, сприяти формуванню у   школярів  дослідницьких компетенцій, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи; розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань, аналізувати та зіставляти їх.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: експедиція
Обладнання: фізична карта світу;  атласи школярів;  презентація  «Води суходолу  Північної Америки»;  повідомлення учнів.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Мотивація
         Природу Землі можна порівняти зі скульптором вона невтомно «ліпить» і створює образ поверхні нашої планети. На попередніх уроках ми знайомилися з образами поверхні Північної Америки - рельєфом. Але коли ми подивимося на фізичну карту Північної Америки, то крім зелено – жовтого  – коричневих тонів ми побачимо ще й  блакитний колір.  Блакитний колір – це дивовижний витвір Природи, який ми називаємо водою, яка має дуже важливе значення в нашому житті та всіх живих організмів. Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що ж створила Природа на території даного материка.
ІІ. Перевірка засвоєння попереднього матеріалу:
Робота з карками географічної номенклатури. Учні знаходять  назви географічних об’єктів, показують їх на карті. Залишаються два слова Біг Мудді , ваше припущення що це?  Повідомлення  теми уроку, учні формулюють мету.
ІІІ. Новий матеріал.
 Пригадайте, що відноситься до вод суходолу? З усіх вивчених нами материків за густотою річкової сітки та кількістю річок, озер і боліт Північна Америка поступається тільки Південній Америці. Однак у зв’язку з неоднорідністю клімату поширені вони нерівномірно. Рельєф материка різноманітний: є гори, рівнини, низовини, плоскогір’я. Існує афоризм  «Річки – діти рельєфу, клімату». Спробуйте його пояснити.
Щоб існувати, жити, треба живитися – такий закон природи. Річки також підкоряються йому.
Географічна  хвиля.
1.     Природний водний потік, що протікає в зниженнях рельєфу, створених її рухом (річка).
2.     Місце, де річка бере свій початок (витік).
3.     Місце, де річка впадає в океан, море, чи іншу річку (гирло).
4.     Падіння ріки з високого уступу (водоспад).
5.     Виділяють такі види живлення ріки (осадове, льодовикове, підземними водами).
6.     Зміна рівня води у річці протягом року (режим живлення).
7.     Найбільш заглиблена частина річкової долини, за якою тече водний потік.
8.     Які притоки може мати річка? (ліві і праві)

За допомогою карти з’ясуйте до басейнів яких океанів будуть відноситься річки материка і  заповніть таблицю.

Назва океану
Річки
Притоки
Тип живлення
Північний  Льодовитий океан



Тихий океан



Атлантичний океан




Повідомлення учнів на тему  «Найбільші річкові системи Північної Америки».
(Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з фізичною картою Північної Америки, презентацією «Внутрішні води Північної Америки»)
Оскільки більша частина материка знаходиться в субарктичному та помірному кліматичних поясах, де існує постійний або сезонний сніговий покрив, живлення  річок  переважно снігове.
     І повідомлення. Найбільша річка Північної Америки — Міссісіпі, що в перекладі з мови місцевих індіанців означає «батько вод». За довжиною (разом з Міссурі) вона посідає третє місце в світі (6420 км), за площею басейну — четверте, за кількістю води, що скидає в Атлантичний океан, — шосте. При впадінні у Мексиканську затоку утворює велику дельту.  Живлення Міссісіпі мішане з переважанням снігового та дощового. Талі води надходять у річку з її правих приток, дощові — з лівих. Розливається Міссісіпі навесні від танення снігів у Скелястих горах і влітку від дощових опадів. Раніше повені та паводки на Міссісіпі заливали долину річки на десятки кілометрів. Нині система побудованих земляних валів і дамб захищає міста, сільськогосподарські угіддя, селища від руйнівних наслідків повені. Льодостав на річці буває тільки у верхній течії, але на короткий період. Найбільшими з приток є Міссурі та Огайо, що постачають їй основну кількість води. На рівнині Міссісіпі та її притоки Міссурі і Огайо судноплавні. На берегах Міссісіпі стоїть багато міст, які скидають у річку промислі відходи. Тому вода Міссісіпі дуже забруднена. Також до басейну Атлантичного океану належить річка Святого Лаврентія. Нижче місця впадіння Міссурі в Міссісіпі спостерігається величне видовище. Два могутніх потоки, завширшки близько кілометра кожний, течуть, не перемішуючись, на протязі 150-180 км. Порівняно чиста та світла вода Міссісіпі тече уздовж лівого берега. Поступово вона зливається з каламутними водами Міссурі, забарвлюючись у жовтуватий колір.
   ІІ повідомлення.  Великою річкою басейну Північного Льодовитого океану й другою за протяжністю на материку є Маккензі (1770 км). Вона дістала свою назву від імені шотландця Олександра Маккензі, що її відкрив. Сам мандрівник назвав річку «Дісапойнтмент» – розчарування, оскільки півроку вона вкрита кригою. Річка бере початок з Великого Невільничого озера. Долина річки широка, сильно заболочена. Береги вкриті ялиновими лісами. Живиться Маккензі талими сніговими водами. Під час весняного скресання криги на річці виникають сильні затори, рівень води стрімко піднімається. Бурхливі паводкові воді з корінням виривають дерева й виносять в океан. До появи літаків Маккензі була єдиним засобом зв’язку на  півночі материка. 
    До найбільших річок  басейну Тихого океану, відносять Колумбію (2250) км, Колорадо (2740 км) та Юкон. Вони течуть в глибоких ущелинах — каньйонах. Найглибший каньйон утворює річка Колорадо, який приваблює своєю красою туристів. Річки починаються на висоті понад 2000 м, тому мають льодовикове й снігове живлення. Вони розливаються навесні та влітку. Річки багаті на гідроенергоресурси. На побудовані численні гідроелектростанції.(перегляд відео)
2. Практична робота 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Північної Америки (Самостійне виконання практичної роботи учнями з використанням атласу та контурних карт)
Кожна з охарактеризованих річок Північної Америки отримала народні назви. Спробуйте пояснити чому  річку Колорадо – називають «червоною річкою»
річку Міссісіпі -  «велика річка», «батько вод»,  річку Місурі  - «товста, велика  бруднуля»,
«Велика  бруднуля" — так часто називають Міссурі. Розмиваючи пухкі породи, річка виносить величезну кількість піску, глини, мулу. Усе це потрапляє до Міссісіпі. І місцеві жителі кажуть: "Воду Міссісіпі пити не можна,) оскільки вона занадто густа, але й орати її неможливо, адже вона надто рідка ". Своє прізвисько Міссурі дістала також: внаслідок значного забруднення, винуватцем якого є сама людина.
 3. Озера материка. Прослухавши інформацію вчителя заповніть таблицю
     Північна Америка – материк великих озер. Першовідкривачі в Америці, які освоювали нові землі, полюбляли додавати до назви географічного об'єкту епітет «великий». Й не помилилися. Адже з 19 найбільших за площею озер світу 8 заходиться тут. Більшість озер зосереджена в північній частині материка. Це здебільшого тектонічні або льодовикові озера. Особливе місце серед озер за запасами прісної води, розміщенням, господарським та транспортним значенням посідають Великі Північноамериканські озера. Вони сполучені між собою короткими протоками і мають стік через річку Святого Лаврентія в Атлантичний океан. Вони утворилися в тектонічних западинах земної кори, поглиблених льодовиком. Це найбільше в світі скупчення прісної  води у рідкому стані. В цих озерах зосереджено близько 20 % прісної води планети.
Верхнє – найбільше за площею прісне озеро світу. Його площа 84,2 тис. км2, глибина – до 393 м. Великих озер п'ять: Верхнє, Мічиган, Гурон, Ері і Онтаріо.
Озера Вінніпег, Атабаска, оз. Невільниче, Велике Ведмеже, відносять до Великих Канадських озер. Вони належать до льодовикових. Вирізняються кришталево чистою водою й є місцем відпочинку жителів Канади.
     В Кордильєрах є озера реліктового походження. Вони невеликі за площею. В районі Великого Басейну та Мексиканського нагір'я — озера безстічні, солоні. Найбільше з них — Велике Солоне озеро, що розміщено на висоті 1282 м над рівнем моря. Його улоговина має реліктове походження, тобто є залишком від давнього океану. Глибина озера невелика – 15 м. А солоність настільки значна (137-300‰), що можна лежати на воді й не потонути. Живих організмів в озері немає. З дна озера ведеться видобуток глауберової солі. На березі озера знаходиться курортне містечко Солт-Лейк-Сіті.
    В  Пн. Америці знаходиться озеро  з найдовшою назвою, складається з 42 букв: ЧАРГОГГАГОГГМАНЧАУГГОГОГГЧАУБУНАГУНГАМАУГГ, що в перекладі з мови індіанців означає   «нейтральна територія  для вилову  риби і  проведення загальних зборів племен індіанців»
 Озера Онтаріо і Ері сполучає невелика річка Ніагара, на якій знаходиться один з найвідоміших і найповноводніших в світі водоспадів — Ніагарський.
ІІІ повідомлення Води Ніагарського водоспаду  спадають з висоти 51 м. Назва у перекладі з індіанського означає “земля навпіл ”, тобто перепона території. Сам водоспад знаходиться на кордоні Канади та Сполучених Штатів Америки. Кордон проходить по острову посеред річки. Тому одна частина водоспаду належить Канаді, друга — США. Немало сміливців намагалися подолати це диво природи: у діжці, у гумовій кулі, у канаті над водоспадом. Одні гинули, інші ставали інвалідами.
         Уявіть собі, що ви представник туристичної агенції і вам запропонували розробити  туристичний маршрут, який має назву «Великі Північноамериканські  озера». Яку б схему маршруту ви запропонували би директорові агентства і чому?
4.    Льодовики. (Самостійна робота з інформаційними картками)
     Північна Америка разом з прилеглими до неї островами є найбільшим після Антарктиди зосередження покривних та гірських льодовиків. Сучасне зледеніння на материку є залишком льодовикового періоду. У покривних льодовиках Гренландії міститься 12% материкової криги світу. Льодовики також вкривають деякі острови Канадського арктичного архіпелагу. Сповзаючи в океан, вони утворюють айсберги, значно вищі, ніж антарктичні. Один з них призвів до аварії горезвісного «Титаніка» у 1912 р. Гірські льодовики поширені в Кордильєрах. Особливо їх багато на західних схилах гір, де випадає багато опадів, а гори такі високі, до досягають снігової лінії. На Алясці існує льодовик Беринга, який вирізняється найдовшим в світі язиком – 170 км. А на межі США й Канади знаходиться найбільший в світі осередок гірських льодовиків. Тут на невеликій території їх налічується аж 60. Всі вони охороняються у природному національному парку Глетчер («льодовик»).    
ІV. Узагальнення знань з вивченої теми
Ø Північна Америка багата на внутрішні води. Її річки належать до басейнів трьох океанів. Найбільшими з поміж них є Міссісіпі (з притоками Міссурі та Огайо), Маккензі, Колумбія, Колорадо та Юкон.
Ø Найбільше озер у північній частині материка. Тут вони переважно тектонічного та льодовикового походження. Найбільшим в світі скупченням рідкої прісної води є Великі Північноамериканські озера.
Ø Північна Америка вирізняється найбільшими (після Антарктиди) площами під льодовиками.   
  V. Закріплення вивченого матеріалу
А зараз ми повторимо карту і спробуємо дати  комплексну  характеристику  однієї з річок материка за планом.
За картами атласу дайте коротку характеристику річці Юкон
План.
1). Де бере початок.
2). Куди впадає.
3). Найбільші притоки.
4). Живлення.
5). Режим.
6). Можливості господарського використання.
Запитання та завдання для усного контролю знань: (Усне опитування)
1.    Поясніть, які частини материка й чому найбільш багаті на внутрішні водойми.
2.    До басейнів яких океанів належать ріки Північної Америки? Де проходять їх головні вододіли?
3.    Назвіть найбільші річки та озера Північної Америки та покажіть їх на карті.
4.    Схарактеризуйте одну з річок материка.   
V.  Домашнє завдання.
•    Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).

•    Вивчити географічну номенклатуру, нанесену на контурну карту.
Тема. Геоекологічна ситуація в Україні.
Мета. систематизувати знання про основні забруднювачі навколишнього середовища; з'ясувати поняття «геоекологічна ситуація»,  сформувати уявлення про сучасну геоекологічну ситуацію в Україні;  ознайомитись  з картою геоекологічної ситуації в Україні та навчитись її аналізувати.
Обладнання. Карти «Забруднення атмосферного повітря», «Загальне забруднення навколишнього середовища».
Тип уроку. Засвоєння нових знань та вмінь.
Хід роботи
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності
Вчитель. Ми живемо  в антропогенному навколишньому середовищі і щодня спостерігаємо які зміни відбуваються з природою в нашому селі, в обласному центрі, в Україні. Тому давайте згадаємо  і запишемо на дошці  ті негативні явища, які відбуваються в навколишньому середовищі. (на виконання роботи дається 1 хвилина, після чого учні зачитують свої відповіді)
Очікувані відповіді учнів. (Викид сміття (побутові відходи), радіоактивні відходи (аварія на ЧАЕС), вирубка лісів, викиди шкідливих речовин від заводів та фабрик у повітря, воду, вихлопні газі автомобілів, забруднення ґрунтів (неправильна перепашка, внесення добрив і гербіцидів).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (перегляд відео)

      Отже, планета  Земля – наш дім .  У відео ми побачили, як людина негативно впливає на оточуюче середовище. Земля   благає про порятунок. Давайте, спираючись на попередньо набуті знання, на власний досвід, спробуємо сьогодні на уроці визначити ступінь негативного впливу людської діяльності на навколишнє середовище, а також розробити заходи, які б покращили стан природи. (оголошення мети уроку)
А епіграфом до сьогоднішнього уроку будуть слова першого президента академії наук України
 « Ми не успадкували Землю у наших батьків. Ми взяли її в борг у наших дітей».
В.І.Вернадський
? Як ви розумієте ці слова.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя за планом. Під час розповіді вчителя учні записують визначення головних термінів,  види забруднення в зошит, доповнюючи свої відповіді, які вони давали на початку уроку.
Забруднення атмосфери
Найбільш гостро постають  екологічні проблеми у високоурбанізованих районах з розвинутою важкою промисловістю, де негативний вплив діяльності людини на навколишнє середовище стає значним. Основними джерелами забруднення є промислові підприємства, транспорт, ТЕС.  Серед промислових об’єктів найбільшими забруднювачами  є підприємства теплоенергетики -  26%,  автотранспорт  - 23 %.  Металургійна промисловість, що включає чорну і кольорову металургію, коксове та прокатне виробництво, є однією з найбільш забруднюючих галузей промисловості, викиди якої від стаціонарних джерел забруднення досягають 33 % загальної кількості забруднюючих речовин. Підприємства нафтохімічного комплексу характеризуються викидами в атмосферу вуглеводнів, сірчаної кислоти, сірковуглецю, ртуті, фтористих та інших видів сполук. Хімічна промисловість утворює у великих обсягах відходи, більшість з яких є токсичні. Перелічені підприємства вважаються об’єктами підвищенного екологічного ризику. Вони є потенційними джерелами забруднення довкілля, що може статися у разі порушення технологічних режимів роботи устаткування чи аварійної ситуації.  Деякі об’єкти забруднюють довкілля і за нормальних умов роботи, що зумовлено існуючими технологічними процесами. Наприклад, при роботі ТЕС паливо що згорає утворює оксид сірки та оксид натрію, які при взаємодії з водною парою  повітря і киснем  утворюють сірчану та азотну кислоту. При потраплянні на поверхню  вона негативно впливає на (розповідь за малюнком)
Забруднення гідросфери -  відбувається внаслідок діяльності  підприємств промисловості і  сільського господарства;  стічними   водами, автотранспортом, нафтою внаслідок транспортування; відбувається також  бактеріальне і біологічне забруднення.  Особливе занепокоєння визиває забруднення річок України, адже вони є головним джерелом постачання прісної води для населення. Аналізуючи  ситуацію вчені з’ясували, що малі річки України забруднені більше, ніж великі. Це пояснюється не тільки їхньою малою водністю, але й  недостатньою охороною. Найбільш забруднені Південний Буг, річки Донецької і Луганської областей, Чорноморського узбережжя півдня України. Щороку до водоймищ України потрапляє 5 млн тонн солей і значна частина стоків від тваринницьких комплексів. Майже половина мінеральних добрив і отрутохімікатів змивається з полів у ріки. Рівень очищення води надзвичайно низький. Існуючі очисні споруди навіть при біологічному очищенні вилучають лише 10— 40 %   неорганічних речовин (40 %  азоту, ЗО %   фосфору, 20 % калію) і практично не вилучають солі важких металів. Деградація, висихання малих річок невідворотно призведе до деградації великих рік, тому проблема їхнього збереження й оздоровлення є однією з найгостріших для нашої  держави.
Скидання відпрацьованих забруднених вод у водойми призводить до погіршення якості води. Промислові підприємства скидають стічні води прямо в ріки. Стоки з полів також надходять у ріки й озера. Забруднюються і підземні води найважливіший резервуар прісних вод. Забруднення прісних вод і земель бумерангом знову повертається до людини в продуктах харчування і питний воді. Для того, щоб води зберегли свою здатність самоочищатися, необхідно не менш як десятикратне розведення стоків чистою водою. Забруднена вода не тільки не придатна для використання, але й завдає непоправної шкоди природному середовищу. Ще кілька десятиліть назад забруднені води представляли собою острова у відносно чистому природному середовищі. Зараз картина змінилася, утворилися суцільні масиви забруднених територій.
Запаси прісної води потенційно великі. Однак у будь-якому районі світу вони можуть виснажитися через нераціональне чи водокористування забруднення. Число таких місць росте, охоплюючи цілі географічні райони. Потреба у воді не задовольняється в 20% міського і 75% сільського населення світу. Обсяг споживаної води залежать від регіону і рівня життя і складає від 3 до 700 л у добу на одну людину. Обмежені і навіть убогі в багатьох країнах запаси прісних вод значно скорочуються через забруднення.
      Особливо актуальною проблемою України є охорона водних ресурсів. У розрахунку на одного жителя припадає 1000 м3 води місцевого стоку на рік, але забезпечення неоднакове в різних частинах країни.
      Забезпечення населення і промисловості прісною водою здійснюється в основному завдяки забору води з річок, яких близько 73  тисячі.
Забруднення ґрунтів  
Матеріали: велике яблуко, ніж, тарілка.
Вчитель: 1. Уявіть, що яблуко – це Земля. Поділіть яблуко на чотири частини. Три чверті яблука – Світовий океан, відкладіть їх.    2.Одна чверть – це суходіл. Розріжте її навпіл. Одна половина – це території, що мало придатні до життя людей: полярні області, пустелі болота, високі та скелясті гори. Відкладіть і цю половинку.  3. 1/8 – територія, на якій живуть люди (не обов′язково вирощують продукти харчування). 4. Розріжте 1/8 яблука ще на чотири частини. Три частини – скелясті або вологі, холодні, не придатні для сільського господарства. Це землі, де розташовані міста, села, заводи тощо, тому, там не вирощують продукти харчування.  5. Що ж залишається? – 1/32. Обережно зніміть шкірку з частини яблука. Вона символізує тоненький шар земної кори, котрий дає усьому людству їжу. Його середня товщина менш ніж 2 метри. Він забезпечує обмежену кількість продуктів харчування і який людина дуже сильно забруднює своєю діяльністю. Отож, давайте будемо берегти природу. Це наше майбутнє і майбутнє наших нащадків
Деградація грунтів. Ґрунт — найважливіший ресурс людства. Не буде ґрунту, придатного для одержання продуктів харчування, всі інші людські цінності втратять своє значення. Непродумані методи інтенсифікації сільського господарства ведуть до забруднення земель та порушення екологічної рівноваги в природі. З великого переліку хімічних речовин, що забруднюють сільськогосподарські угіддя, особливо небезпечними токсикантами є арсен, кадмій, ртуть, свинець, цинк, селен, фтор, нітрати та інші сполуки та елементи, що мають мутагенні, канцерогенні та ембріотоксичні властивості. В ґрунті можуть накопичуватися радіоактивні речовини. Забруднювачами також є отрути, патогенні мікроорганізми, інвазії глистів, що потрапляють до ґрунту з господарсько-побутовими стоками. Локальне забруднення ґрунтів можливе при проведенні геологорозвідувальних робіт, коли забруднювачами є нафта, нафтопродукти, газові викиди. Істотне джерело забруднення ґрунтів — хімічні засоби захисту рослин, меліоранти і мінеральні добрива, що містять важкі метали та інші токсичні речовини. Найнебезпечнішими для ґрунтового покриву є стічні води хімічної промисловості, що містять цинк, хром, ртутні сполуки, свинець, фтор, формальдегіди, метанол, бутан, меланін та інші речовини. Стоки коксохімічних заводів містять феноли, роданіди, різні масла. Для шахтних і кар'єрних вод характерний високий вміст суспендованих речовин та мікроелементів. Стоки підприємств харчової промисловості містять біогенні речовини. Міські стоки, а також стічні води тваринницьких комплексів і птахофабрик нерідко забруднені яйцями гельмінтів, кишковою паличкою та іншими збудниками інфекційних захворювань . Боротьба із забрудненнями ґрунтів як дуже важлива проблема сьогодення вирішується в Україні двома шляхами. Перший з них — попереджувальні (профілактичні) заходи, які не допускають надходження токсикантів у ґрунт, другий — очищення ґрунту від тих токсичних речовин, що вже потрапили до нього.
Негативний вплив на здоров’я людини
 На сьогодні стан здоров'я населення України
можна характеризувати як незадовільний. Розрив між Україною і країнами
Європейського співтовариства щодо середньої тривалості життя складає
близько семи років і продовжує збільшуватися. Слід зазначити, що
територія України є досить забрудненою. Яскравим прикладом є дані Центру
нагляду за станом довкілля: щорічно на кожного мешканця України припадає більше 200 кг забруднювачів атмосферного повітря, а в деяких регіонах,наприклад Придніпровському, ця цифра дорівнює 500 кг і більше. Крім того, значна частина населення країни вживає неякісну питну воду.
Різке погіршення екоситуації разом із соціально-економічними чинниками, низьким рівнем медичного забезпечення зумовили зростання загальної захворюваності на 21,5 %, онкологічних захворювань — на 25,8, гіпертонії на 85, психічних розладів — на 30, алергічних захворювань — на 85 % (бронхіальна астма), виразки шлунка, цукрового діабету — на 45 %. За останні роки збільшилися захворювання крові та кровотворних органів, сечостатевої системи, органів дихання, підвищилась кількість випадків захворюваності на інфекційні хвороби, туберкульоз та ін.
За середньою тривалістю життя Україна посідає 52-те місце у світі. Середня тривалість життя українців знижується , тому що вони живуть у забрудненому оточуючому середовищі. П'ють погану воду, дихають забрудненим повітрям, вживають шкідливу їжу, що призводить до скорочення тривалості життя.   Для порівняння: в Україні середня тривалість життя – 65 років, у  Польщі  – 75, у Швеції  – 80 , а в Японії – 85.
Негативний техногенний вплив на природне середовище зумовлений відсутністю геоекологічноі політики в розвитку промисловості й сільського господарства, різних видів будівництва, застарілими, неекологічними технологіями природокористування, недосконалою галузевою структурою і деформованою територіальною організацією промисловості. Наслідком цього є надмірна концентрація промисловості в Донбасі та Придніпров'ї, забрудненість природного середовища цих регіонів.

V. Закріплення нових знання та умінь
 Практичне завдання.

Завдання:
ü Покажіть на карті території максимального забруднення, умовно чисті. Поясніть причини такого становища.
ü З’ясуйте ступінь забруднення території однієї з областей України (за вибором). Висловіть думки з приводу причин такого стану.
ü  На основі виконаної роботи зробіть висновок про загальний стан навколишнього середовища території України.
ü Де зосередженні райони екологічної катастрофи. Які причини такого ступеня забрудненості областей України?
Прийом «Логічний ланцюжок»
Прийом проблемне питання: «Що треба зробити щоб вирішити екологічні проблеми?»
Ø Використання нових, досконаліших, технологій на підприємствах, небезпечних для довкілля.
Ø Комплексна переробка сировини (металургійних шлаків, відходів
спаленого вугілля тощо), утилізація відходів. 
Ø Удосконалення державного законодавства щодо відповідальності підприємств і приватних осіб за заподіяння шкоди будь-якій частині природного середовища. 
Ø Використання наукових принципів еколого-ландшафтного землеробства.
Ø Сприяння тим підприємствам, які дбають не тільки про свій економічний  стан, а й про охорону природи.
Ø Проведення акції «Зробимо своє  село чистим!»
Ø Встановлення додаткових фільтрів  та очисних споруд.

VІ. Підсумок уроку.
Дослідження
Транснаціональні корпорації (ТНК) та транснаціональні банки

1.     Ознайомтесь із запропонованою інформацією.
У сучасних умовах розвитку інтеграційних процесів в Україні гостро постала потреба у розширенні меж руху товарів, послуг та чинників виробництва та її виходу на світовий товарний ринок, що, безумовно, стане позитивним фактором зміцнення її позиції у світовій фінансовій системі. Таким чином, одним з елементів розширення сфери зовнішньоекономічної діяльності підприємств є формування транснаціональних корпорацій (ТНК), які стали основною рушійною силою розвитку світового господарства.
На сьогоднішній день рушійною  силою глобалізації є зростання конкуренції, і
саме тому найбільші вигоди від неї отримують лише промислово розвинуті країни, що,
безперечно, відображає негативні наслідки для країн, що розвиваються, або ж країн із
низьким рівнем економіки, які хоч і приймають участь у міжнародному поділі праці та виробництві, проте в силу своїх можливостей не можуть займати вигідну позицію на світовому ринку торгівлі товарами та послугами. Глобальні зрушення проявляються в таких  формах: міжнародне інвестування, ТНК, транснаціональні стратегічні альянси, міжнародні фінансові центри, засоби масової інформації, глобальні комунікаційні системи, міжнародні регіональні об’єднання тощо. Серед цих форм найвагоміше місце у світових інтернаціоналізаційних процесах науковці виділяють ТНК.
За офіційним визначенням Конференції ООН із торгівлі та розвитку (United Nations  Conference on Trade and Development –UNCTAD), транснаціональна корпора-
ція (transnational corporation, multinational corporation, multinational company, multinational enterprise) – це підприємство, що об'єднує юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм і видів діяльності у двох чи більше країнах і провадить єдину політику та загальну стратегію завдяки одному або декільком центрам прийняття рішень .
Експерти ООН виокремили ознаки, за наявності яких компанію можна віднести до транснаціональної:
– річний обсяг такої компанії повинен перевищувати 100 млн. дол. США;
– наявність філіалів не менше ніж у шести країнах;
– аналізується відсоток продажу товарів за межами країни-резиденції .
На сьогоднішній день найбільшими ТНК у світі вважаються китайський банк ІСВС, вартість активів якого  становить 3 124,9 млрд. дол. США. Крім нього , у Топ-10 найбільших ТНК світу увійшли китайські: China Construction Bank (Китайський будівельний банк),  Agricultural Bank of China, (Сільськогосподарський банк Китаю), Petro China та фірми США: JPMorgan Chase, Berkshire Hathaway, Exxon Mobil, General Electric, Wells Fargo .
         У  світі налічується 82 тис. транснаціональних корпорацій із 810 тис. зарубіжних підрозділів.  40% усього світового доходу належить лише 85 транснаціональним корпораціям . Найбільш потужні ТНК розташовані в США, Європейському Союзі та Китаї. Проте всебільшого розвитку набувають ТНК таких нових індустріальних країн, як Південна Корея, Бразилія, Мексика та Гонконг, що зумовлено впровадженням цими державами стратегії  застосування конкурентних переваг.
Посилення ТНК швидко зростаючих азіатських країн повинні привести до нової розстановки сил на світових ринках. У 2014 році   США втратили статус найбільшої економічної держави у світі, передає Fox News  із посиланням на МВФ, за даними звіту якого  обсяг національного економічного виробництва за рік у Китаї становив 17,6 трлн. дол., тоді як у США ця цифра становила 17,4 трлн. дол.
За даними «Файненшл Таймс», економіка Китаю може тепер уважатися найбіль-
шою у світі, але країна ще не найбагатша, ВВП на душу населення в Китаї, як і раніше, менше, ніж чверть від рівня США.
Із 500 самих могутніх міжнародних (транснаціональних) компаній (ТНК) 85 контролюють 70% усіх закордонних інвестицій. ТНК функціонують не в усіх галузях. Більшість транснаціональних корпорацій припадає на нафтову, хімічну промисловість, автомобілебудування та електроніку. Це пояснюється тим, що в цих напрямах простіше, вигідніше створювати міжнародні виробничі об'єднання.
Ці 500 найпотужніших ТНК реалізують 95% фармацевтики, 80% усієї виробничої електроніки і хімії та 76% продукції машинобудування (виробнича сфера). Більше половини, а саме 60%, міжнародних компаній зайнято у сфері виробництва, 37% – у сфері послуг і 3% – у видобувній промисловості і сільському господарстві .
ТНК здебільшого визначають динаміку та структуру, рівень конкурентоспроможності на світовому ринку товарів і послуг, а також міжнародний рух капіталу та передачі технології (знань). Вони також визначають пропорції економіки країни базування головної компанії та економіки приймаючих країн.
ТНК відіграють провідну роль в інтернаціоналізації виробництва, яка одержує все більш широке поширення в процесі розширення і поглиблення виробничих зв'язків між підприємствами різних країн. На частку ТНК доводиться 40% світового товарообігу послугами, 90% продажу патентів, ліцензій, ноу-хау. Вони становлять половину найбільших економік світу, контролюють 50% світової та 67% зовнішньої торгівлі.
Сьогодні ТНК – реальний показник того, що рівень концентрації капіталу і виробництва переріс національні межі, що вони стали займати міцні позиції не тільки в національній, але і світовій економіці.
У межах вітчизняної національної економічної системи, розвиток транснаціональної діяльності, передбачає вирішення двох основних завдань: залу- чення необхідного для розвитку  капіталу та проведення власної політики експансії на зарубіжних ринках.
 На сьогоднішній день найвищою формою господарської діяльності, що існує всередині нашої країни, є фінансово-промислові групи, які мають на меті подальше розширення своєї діяльності і перетворення у транснаціональні корпорації. Серед таких груп можна відзначити фінансово-промислові групи «Приват» та «Інтерпайп». Водночас навіть такі потужні виробничо-фінансові комплекси не в змозі виступати на міжнародній арені на рівні інших ТНК світу.  Серед об’єктивних проблем, які
існують в Україні щодо розширення діяльності ТНК, можна назвати такі :
Ø нестабільність політико-правового середовища країни;
Ø нерозвиненість ринкової інфраструктури;
Ø нестабільність курсу національної валюти;
Ø нерозвиненість внутрішнього інвестиційного ринку;
Ø обмежена зовнішня орієнтація бізнесу;
Ø інформаційна відсталість країни;
Ø невеликі (у світовому масштабі) розміри бізнес-груп;
Ø наздоганяючий характер науково-технологічної діяльності, інноваційної складової
Ø господарювання;
Ø криза високотехнологічних галузей економіки тощо.
ТНК впливають на країни базування і приймаючі країни. Оцінювати їх діяльність у приймаючій країні необхідно на рівні держави, вітчизняних підприємств і громадян. Більшість країн, як розміщують філії ТНК на своїй території, схвалюють їх діяльність і навіть конкурують між собою за залучення прямих іноземних інвестицій. Позитивний вплив ТНК на економіку приймаючих країн виявляється у створенні додаткових робочих місць, пожвавленні внутрішньої торгівлі, впровадженні інновацій і випуску нових видів продукції.
За даними Держкомстату, впродовж останніх років спостерігається чималий інтерес іноземних інвесторів до економічного та виробничого потенціалу України. Станом на 01.01.2015 р. в економіку України іноземними інвесторами вкладено
2 млрд. 451,7 млн. дол. прямих інвестицій (акціонерного капіталу). та в розрахунку на одну особу населення становить 1 072,0 дол. Згідно з повідомленням, інвестиції надій-
шли зі 131 країни світу. Із країн ЄС із початку інвестування внесено 35 млрд. 575,5 млн. дол. інвестицій (77,5% загального обсягу акціонер- ного капіталу), з інших країн світу – 10 млрд 340,5 млн. дол. (22,5%).
До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає майже 83% загальногообсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр – 13 млрд 710,6 млн. дол., Німеччина – 5 млрд. 720,5 млн. дол., Нідерланди – 5 млрд. 111,5 млн. дол., Російська Федерація – 2 млрд. 724,3 млн. дол., Австрія – 2 млрд. 526,4 млн. дол., Велика Британія – 2 млрд. 145,5 млн. дол., Вірґінські Острови (Брит.) – 1 млрд. 997,7 млн. дол., Франція – 1 млрд. 614,7 млн. дол., Швейцарія – 1 млрд. 390,6 млн. дол. та Італія – 999,1 млн. дол.
Більша частина інвестицій зарубіжних підприємств зосереджена у промисловості та
установах фінансової і страхової діяльності, а найменше – в організаціях, що здійснюють  професійну наукову та технічну діяльністю. Українська економіка зацікавила іноземних інвесторів насамперед природно-сировинною базою і дешевою робочою силою. Не останніми мотивами приходу ТНК у вітчизняну економіку також стала можливість завоювання нового великого ринку збуту продукції і послуг та участь у приватизації, особливо стратегічних об’єктів.
Розподіл іноземних підприємств в Україні за галузями економіки
Ø Підприємства промисловості – 38%
Ø Установи фінансової та страхової  діяльності -30%
Ø Підприємства оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів - 15%
Ø Організації, що здійснюють  операції з нерухомим майном -10%
Ø Організації, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність -7%
Іноземні ТНК здатні сприяти модернізації капіталоємних виробництв та поліпшенню загального рівня корпоративного управління, надати певні антикризові гарантії. Українські партнери через їх канали можуть закріпитися на традиційних ринках реалізації продукції та вийти на нові.
Для всебічної оцінки ролі ТНК в приймаючих країнах необхідно визначати не тільки
переваги для української економіки від їх діяльності, але й оцінити загрози, які вони
їй несуть.
Найбільша небезпека полягає в тому, що функціонування ТНК має наднаціо-нальний характер і приводить до формування наддержавних зв’язків. Загрози національній економіці:
Ø Чимала кількість ТНК настільки  великі за розмірами, що за обсягом обороту
перевершують окремі країни. Це дає їм можливість вести справи безпосередньо з главами держав і здійснювати тиск на уряд приймаючої країни.
Ø Для забезпечення корпоративної політики ТНК у зовнішній політиці реалізують
свою дипломатію на основі власної корпоративної ідеології. Вони мають власні спецслужби і достатню кількість зброї для військових заворушень.
Ø Кінцева мета діяльності ТНК – максимізація прибутку, тому можлива ситуація,
коли досягнення цієї мети призведе до негативних економічних і соціальних наслідків усередині країни, виснаження природних ресурсів. ТНК здатні лобіювати прийняття певних  законів на свою користь у приймаючій країні.
Ø Іноземні інвестори найчастіше  захоплюють перспективні і більш розвинуті напрями діяльності приймаючих країн і можуть нав’язувати вітчизняним підприємствам   застарілі й екологічно небезпечні технології.
Ø Сукупні валютні резерви ТНК у кілька разів перевищують сукупні резерви
      всіх центральних банків світу, тому переміщення лише 1–2% маси грошей, що   
      перебувають у їхньому володінні, цілком здатне змінити паритет національних
      валют .
В Україні більша частина зарубіжних компаній  зосереджена в галузях торгівлі, ремонту, операціях із нерухомістю, будівництві, переробці  сировини, які дають змогу швидко отримувати прибутки. Водночас добувна промисловість і сільське господа-рство мало привабливі для  іноземних інвесторів, що призводить до їх відставання від міжнародного рівня. У багатьох країнах окремі галузі (металургія, повітряний транс- порт, суднобудування, телекомунікації, енергетика) є закритими для іноземних інвес-
тицій, оскільки вони реально чи потенційно становлять основу національної оборони і безпеки. Україна дозволила зарубіжним компаніям увійти в ці галузі.


Найбільші інвестори серед ТНК у промисловість України
Інвестор
Сума, млн.дол. США
Сфера вкладення капіталу
Pepsi Co (США)

250
Виробництво безалкогольних напоїв, мережа  ресторанів Pizza
Компанія «Київстар GSM»
240
Телекомунікації. Роумінг більшості міст та автомагістралей України
Coca Cola (США)
230
«Кока Кола Аматіл Україна» (виробництво безалкогольних напоїв)
Компанія McDonald’s
100
Заклади харчування, розширення власної
мережі ресторанів швидкого обслуговування
Компанія GoldenTelecom
100
Телекомунікації. Об’єднання в одному операторі всіх доступних послуг зв’язку, що являє собою додаткову конкурентну перевагу на  вітчизняному ринку
Компанія Сargill (США)
85
Харчова промисловість, сільське господарство, торгівля. У 2000 р. розпочав роботу завод із  виробництва олії потужністю 300 т. с
Корпорація Nestle 
41
Кондитерська промисловість
Компанія Sun INBEW
40
Пивоварна промисловість
Нафтова компанія «ЛУКОЙЛ»
37
Нафтова галузь
ВАТ Industries PLC (Велика
Британія)
35

Контрольний пакет акцій тютюнової фабрики в Прилуках, модернізація виробництва сигарет
Компанія Kraft Jacobs Suchard
20
Харчова промисловість, виробництво кондитерських виробів
Otis Elevator Ins (США)
17
UkrOtis (виробництво та обслуговування ліфтів)
Tetra Laval (Швеція)

7,6
Tetrapack Kiev (виробництво упаковки для харчових продуктів)
Siemens AG (Німеччина)

5,8
 MTM Telecom (виробництво комунікаційного обладнання

Висновки:
– діяльність ТНК владою приймаючої країни необхідно обов’язково розцінювати з позиції наслідків, як позитивних, так і негативних;
– розробляючи регулятивні документи відносно ТНК, необхідно виходити насамперед
із національних інтересів країни і враховувати можливі наслідки щодо національної
безпеки країни;
– участь ТНК у розробці спільної взаємовигідної економічної політики є більш ефективним засобом налагодження відносин країни з ТНК, ніж протекціоністська політика;
– можливості ТНК щодо залучення іноземного капіталу дають змогу зменшити
безробіття в приймаючій країні, позитивно впливати на переміщення великих виробничих ресурсів;
– необхідно виважено підходити до напрямів інвестиційної активності ТНК в
приймаючій країні, заохочуючи приплив іноземних інвестицій у пріоритетні для наці-
ональної економіки галузі і обмежуючи – у стратегічно важливі для економічної без-
пеки країни галузі;
– всі відносини з іноземними інвесторами, ТНК мають бути чітко прописані в міжнародних угодах та нормативно-правових актах приймаючої країни: ТНК передусім виходить із власної вигоди, а вже потім пристосовується до вимог держави;
– намагатись нівелювати використання ТНК як форми переказу капіталів трансферт- них цін.

2.     Дайте відповіді на   наступні питання:
2.1.         Що таке ТНК?
2.2.         За якими критеріями їх виділяють?
2.3.         Перелічить найбільші ТНК  світу.
2.4.         У яких країнах розташовано найбільш потужні ТНК?
2.5.         Які галузі економіки вони контролюють?
2.6.         Яку роль ТНК грають в інтернаціоналізації виробництва?
2.7.         Які найбільші фінансово-промислові групи України можуть у майбутньому перетвориттсь на ТНК?
2.8.         Які проблеми існують в Україні щодо розширення ТНК?
2.9.         Які країни роблять найбільше інвестицій в економіку України?
2.10.    Які галузі економіки України найбільш првабливі для ТНК?
2.11.    Позитивні і негативні наслідки функціонування ТНК у межах країн?
2.12.    Перелічить найбільших  інвесторів  серед ТНК у промисловість України?
2.13.    Висловіть власну точку зору щодо діяльності ТНК у світі.