вівторок, 31 березня 2020 р.

01 квітня, географія 9 клас.

Вітаю учнів 9 класу. Тема уроку: Легка промисловість. Виробництво тканин, одягу та взуття. Ознайомтесь з новою темою переглянувши відеопрезентацію за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=B4v2XOKkU24
Прочитайте за підручником  § 33, 34, виконайте дослідження на стор.185 у текстовому форматі Word і  надішліть на мою електронну адресу.   


1 квітня, 6 клас географія

Вітаю усіх! Ми з вами продовжуємо  вивчати тему "Води суходолу" і розглянемо тему: "Озера та штучні водойми". Я пропоную вам переглянути відеопрезентацію  за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=yamxWpwZaQU
 і зробити конспект  у робочих зошитах. Обов'язково дайте визначення понять  "озеро", "штучні водойми" та заповніть таблицю за зразком:
Озерні улоговини
Приклади
Тектонічні
Байкал, Танганьїка, Ньяса
Льодовикові
Карстові
Лиманні
Вулканічні
Залишкові
Старичні
Штучні водойми

Прочитайте § 44,45 (стор.184-185)і пройдіть онлайн тестування  за посиланням    https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=335021 

понеділок, 30 березня 2020 р.

31 березня, географія 8 клас


         Шановні учні 8 класу. Тема сьогоднішнього уроку: «Природно-заповідний фонд України. Національна екологічна мережа. Основні заходи щодо раціонального використання природних ресурсів та охорони довкілля. Природно-заповідні об’єкти своєї місцевості».
Природно-заповідний фонд — це ділянки суходолу та водного простору, природні комплекси яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність. Вони перебувають під охороною держави з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду рослинного і тваринного світу, підтримання загального екологічного балансу. Українською державою визнано розвиток заповідної справи одним з найважливіших пріоритетів довгострокової державної політики України. Спеціальним уповноваженим органом Державного управління в галузі організації, охорони і використання природно-заповідного фонду є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.
Прочитайте § 47, складіть конспект уроку давши відповіді на питання:
1.Основні види природоохоронних територій та об’єктів.
2. Що таке національна екологічна мережа?
3. За картою на стор.193 підручника  «Природно-заповідний фонд України» поясніть, у якій фізико-географічній зоні чи країні України створено щільну низку природоохоронних об’єктів.
      Географічний практикум. За картою  «Природно-заповідний фонд України»  знайдіть біосферні заповідники: Асканія-Нова, Карпат­ський, Чорноморський, Дунайський; природні заповідники: Карадазький, Український степовий, Медобори, Канівський, Поліський; національні природні парки: Карпатський, Швацький, Синевір, Подільські Товтри; регіональний ландшафтний парк «Меотида».
Перегляньте відео:

Пройдіть онлайн тестування за посиланням:
 Домашнє завдання: повторити  §§35-47, підготуватись до самостійної роботи


неділя, 29 березня 2020 р.

30 березня, географія, 8 клас


Шановні восьмикласники! Тема уроку сьогодні: "Використання природно ресурсного потенціалу Україну. Основні види забруднень довкілля в Україні. Вплив екологічної ситуації на життєдіяльність населення України" (дату і тему уроку записуємо у зошиті).
      Ознайомтесь з інформацією.
  Ми живемо  в антропогенному навколишньому середовищі і щодня спостерігаємо які зміни відбуваються з природою в нашому селі, в обласному центрі, в Україні. Пропоную переглянути мультфільм.

Отже, планета  Земля – наш дім .  У відео ми побачили, як людина негативно впливає на оточуюче середовище. Забруднення  відбуваються у всіх географічних   оболонках.
Забруднення атмосфери. Найбільш гостро постають  екологічні проблеми у високоурбанізованих районах з розвинутою важкою промисловістю, де негативний вплив діяльності людини на навколишнє середовище стає значним. Основними джерелами забруднення є промислові підприємства, транспорт, ТЕС.  Серед промислових об’єктів найбільшими забруднювачами  є підприємства теплоенергетики -  26%,  автотранспорт  - 23 %.  Металургійна промисловість, що включає чорну і кольорову металургію, коксове та прокатне виробництво, є однією з найбільш забруднюючих галузей промисловості, викиди якої від стаціонарних джерел забруднення досягають 33 % загальної кількості забруднюючих речовин. Підприємства нафтохімічного комплексу характеризуються викидами в атмосферу вуглеводнів, сірчаної кислоти, сірковуглецю, ртуті, фтористих та інших видів сполук. Хімічна промисловість утворює у великих обсягах відходи, більшість з яких є токсичні. Перелічені підприємства вважаються об’єктами підвищеного екологічного ризику. Вони є потенційними джерелами забруднення довкілля, що може статися у разі порушення технологічних режимів роботи устаткування чи аварійної ситуації. 
Забруднення гідросфери -  відбувається внаслідок діяльності  підприємств промисловості і  сільського господарства;  стічними   водами, автотранспортом, нафтою внаслідок транспортування; відбувається також  бактеріальне і біологічне забруднення.  Особливе занепокоєння визиває забруднення річок України, адже вони є головним джерелом постачання прісної води для населення. Аналізуючи  ситуацію вчені з’ясували, що малі річки України забруднені більше, ніж великі. Це пояснюється не тільки їхньою малою водністю, але й  недостатньою охороною. Найбільш забруднені Південний Буг, річки Донецької і Луганської областей, Чорноморського узбережжя півдня України. Щороку до водоймищ України потрапляє 5 млн тонн солей і значна частина стоків від тваринницьких комплексів. Майже половина мінеральних добрив і отрутохімікатів змивається з полів у ріки. Рівень очищення води надзвичайно низький. Існуючі очисні споруди навіть при біологічному очищенні вилучають лише 10— 40 %   неорганічних речовин (40 %  азоту, ЗО %   фосфору, 20 % калію) і практично не вилучають солі важких металів. Промислові підприємства скидають стічні води прямо в ріки. Стоки з полів також надходять у ріки й озера. Забруднюються і підземні води найважливіший резервуар прісних вод. Забруднення прісних вод і земель бумерангом знову повертається до людини в продуктах харчування і питний воді. Для того, щоб води зберегли свою здатність самоочищатися, необхідно не менш як десятикратне розведення стоків чистою водою. Потреба у воді не задовольняється в 20% міського і 75% сільського населення світу. Обсяг споживаної води залежать від регіону і рівня життя і складає від 3 до 700 л у добу на одну людину. Обмежені і навіть убогі в багатьох країнах запаси прісних вод значно скорочуються через забруднення.
          Забруднення ґрунтів 
Проведіть дослід. Візьміть яблуко. Уявіть, що яблуко – це Земля. Поділіть яблуко на чотири частини. Три чверті яблука – Світовий океан, відкладіть їх.    Одна чверть – це суходіл. Розріжте її навпіл. Одна половина – це території, що мало придатні до життя людей: полярні області, пустелі болота, високі та скелясті гори. Відкладіть і цю половинку. 1/8 – територія, на якій живуть люди (не обов′язково вирощують продукти харчування). Розріжте 1/8 яблука ще на чотири частини. Три частини – скелясті або вологі, холодні, не придатні для сільського господарства. Це землі, де розташовані міста, села, заводи тощо, тому, там не вирощують продукти харчування.Що ж залишається? – 1/32. Обережно зніміть шкірку з частини яблука. Вона символізує тоненький шар земної кори, котрий дає усьому людству їжу. Його середня товщина менш ніж 2 метри. Він забезпечує обмежену кількість продуктів харчування і який людина дуже сильно забруднює своєю діяльністю. Отож, давайте будемо берегти природу. Це наше майбутнє і майбутнє наших нащадків
Ґрунт — найважливіший ресурс людства. Не буде ґрунту, придатного для одержання продуктів харчування, всі інші людські цінності втратять своє значення. Непродумані методи інтенсифікації сільського господарства ведуть до забруднення земель та порушення екологічної рівноваги в природі.
       Негативний вплив на здоров’я людини
 На сьогодні стан здоров'я населення України можна характеризувати як незадовільний. Розрив між Україною і країнами Європейського співтовариства щодо середньої тривалості життя складає близько семи років і продовжує збільшуватися. Слід зазначити, що територія України є досить забрудненою. Яскравим прикладом є дані Центру нагляду за станом довкілля: щорічно на кожного мешканця України припадає більше 200 кг забруднювачів атмосферного повітря, а в деяких регіонах,наприклад Придніпровському, ця цифра дорівнює 500 кг і більше. Крім того, значна частина населення країни вживає неякісну питну воду. Різке погіршення екоситуації разом із соціально-економічними чинниками, низьким рівнем медичного забезпечення зумовили зростання загальної захворюваності на 21,5 %, онкологічних захворювань — на 25,8, гіпертонії на 85, психічних розладів — на 30, алергічних захворювань — на 85 % (бронхіальна астма), виразки шлунка, цукрового діабету — на 45 %. За останні роки збільшилися захворювання крові та кровотворних органів, сечостатевої системи, органів дихання, підвищилась кількість випадків захворюваності на інфекційні хвороби, туберкульоз та ін.
За середньою тривалістю життя Україна посідає 52-те місце у світі. Середня тривалість життя українців знижується , тому що вони живуть у забрудненому оточуючому середовищі. П'ють погану воду, дихають забрудненим повітрям, вживають шкідливу їжу, що призводить до скорочення тривалості життя.   Для порівняння: в Україні середня тривалість життя – 65 років, у  Польщі  – 75, у Швеції  – 80 , а в Японії – 85
Перегляньте відео.

  Домашнє завдання:  прочитати §45,46. (За бажанням, завдання на високий рівень створити презентацію на 5-7 слайдів на тему "Екологічна ситуація в Україні" та вислати її на електронну адресу liragut70@gmail.com)



30 березня, географія 7 клас


Шановні семикласники! 

     Ми продовжуємо вивчати материк Євразія. 
На сьогоднішньому уроці ми розглянемо тектонічну будову, головні форми рельєфу і корисні копалини материка
Перегляньте презентацію. Запишіть у робочих зошитах тему уроку, яку ви побачите на слайдах. Переглядаючи презентацію заповніть таблицю: 

Платформи

Форми рельєфу, що їм відповідають
Східновропейська
Східно-Європейська рівнина
Сибірська

Китайська

Аравійська

Індостанська

Західно- Сибірська

Туранська

Пояси складчастості
Форми рельєфу, що їм відповідають
Альпійсько-Гімалайський
Альпи, Апенніни, Балкани ….
Тихоокеанський




Прочитайте § 43, запишіть 5  діючих вулканів Євразії, 
пройдіть онлайн тестування за посиланням:


четвер, 26 березня 2020 р.

Географія,11 клас 27.03.

Шановні одинадцятикласники!
Тема уроку "Особливості демографічної політики у країнах з різним типом відтворення.  Міграції, їх показники, чинники та вплив  на відтворення населення і його перерозподіл у світі". 
Прочитайте § 20,21;  виконайте практичну роботу №7 у робочих зошитах на стор. 131., виконану роботу сфотографуйте і надішліть на адресу:
Учні, які складають ЗНО з географії проходять онлайн тестування основна сесія ЗНО 2018 року за https://zno.osvita.ua/geography/306/ , питання, консультації, роз'яснення за телефоном з 9.00. - 15.00.

географія, 6 клас 27.03.



Шановні шестикласники. Тема сьогоднішнього уроку: Живлення, водний режим і робота річок. Перегляньте відео і виконайте запропоновані завдання у робочих зошитах.Пройдіть онлайн тестування за посиланням:



Домашнє завдання: прочитайте параграф 43

середа, 25 березня 2020 р.

Гоеграфія, 7 клас 26.03.

Шановні семикласники1 На минулому дистанційному занятті ми ознайомились із географічним положенням  найбільшого континенту світу - Євразії.  Тема уроку сьогодні "Дослідження материка"
прочитайте сторінки підручника 172-173.
Пройдіть онлайн тестування за посиланням:



Домашнє завдання:  прочитати  § 42, вивчити географічну номенклатуру (вміти показувати на фізичній карті світу елементи географічного положення материка: крайні точки, моря, затоки, протоки, найбільші острови)

9 клас географія 26.03.

Шановні дев'ятикласники! Перший урок дистанційно  пройшов, ви усі успішно впорались із завданнями.
Тема нашого сьогоднішнього уроку "Машинобудування світу".
1. Ознайомтесь із запропонованим матеріалом. 
       Без машинобудівної продукції існування людства просто неможливе. Машинобудування є головною галуззю промисловості світу. Приблизно 90 % його продукції забезпечують індустріально розвинені країни. Лідерами в цій галузі  є  СШАЯпоніяНімеччинаВеликобританіяФранція,
 РосіяІспаніяКитайБразилія.  В економічно відсталих країнах частка продукції машинобу-дування в загальному обсязі обробної промисловості не перевищує 20 %.
Найбільш розгалуженим є загальне машинобудування, що налічує понад 300 різних виробництв. Виробництво цієї досить складної продукції тяжіє в основному до індустріально розвинутих країн і багато у чому визна- чається наявністю кваліфікованої робочої сили. Наприклад, верстатобудування - приналежність здебільшого "елітних" держав, як-от: ЯпоніїНімеччиниСШАІталіїШвейцарії.
Особливо виділяється Японія, що масово виробляє висококласну робототехніку, випереджаючи як американських, так і європейських конкурентів.
 Аналогічна картина в розміщенні спостерігається у сфері важкого машинобудування, яке виробляє устаткування для окремих галузей індустрії. Таке виробництво найкраще розвинуте насамперед у таких країнах, як СШАЯпоніяНімеччинаВелика Британія.
У виробництві автомобілів тривалий час поперемінно лідирують дві країни - США і Японія. Стабільним обсягом випуску автопродукції відрізняються й деякі інші країни (Франція, ІталіяІспаніяРосія тощо). Утім нині більш правильно говорити не про географію японського, американського або французького автомобілебудування, а про географію економічної діяльності автомобільних ТНК. Адже автобудування давно вже вийшло за рамки державних кордонів. Приблизно половина випущених автомобілів використовується для заміни транспортних засобів, що вибувають з ладу, а половина йде на приріст автопарку. Чверть випуску становлять вантажні автомобілі та автобуси. Щороку у світі випускається 40-45 млн автомобілів. Відбулися істотні зміни в територіальному розподілі праці між країнами у випуску продукції транспортного машинобудування. Так, колись провідні суднобудівельні держави – Велика   БританіяІталіяНідерланди,   США - поступилися лідерством у світовому суднобудуванні Південній КореїЯпоніїФінляндіїБразилії. Вагонобудування плавно "переміщається" до середньорозвинутих країн  -    ІндіїБразиліїАргентиниТуреччиниМексики, ІрануТаїландуЧиліКолумбії, а в перші чотири країни - і локомотивобудування. У цих процесах вагому роль відіграла дешевша наймана праця, що використовується у нових країнах. У сучасних умовах зазнали істотних змін чинники розміщення і автомобільної промисловості. Раніше підприємства автомобільної промисловості явно тяжіли до центрів виробництва металу, гуми, зручних транспортних комунікацій тощо. Завдяки цьому виникли центри, наприклад, у Детройті (США), у Турині (Італія), на острові Хонсю (Японія). Сьогодні спеціалізовані заводи з випуску окремих деталей, вузлів і агрегатів усе частіше виникають там, де є робоча сила і попит.  Найбільш вузьким є "клуб" авіакосмічного машинобудування, де провідні позиції посідають США, РосіяФранція і Велика Британія. На рубежі ХХ-ХХІ ст. очевидне "пожвавлення" проявили також авіакосмічні підприємства НімеччиниЯпонії та ІндіїКитаю. Певні досягнення у галузі аерокосмічної техніки має і Україна. Прості моделі літаків виробляють і в інших країнах.
Розвиток сучасної мікроелектронної промисловості бере свій початок від винайдення транзистора у 1948 р. в американській корпорації "Веll Теlерhоnе laboratories". Транзистор прийшов на зміну вакуумній трубці. На початку 1960-х років з'явилися інтегральні схеми, а на початку 1970-х — мікропроцесори. У цей період у виробництві напівпровідників домінували США. Нині лідирує Японія. У виробництві побутових приладів високі місця посідають Східна і Південно-Східна Азія, а також Бразилія. Розвинена ця галузь і в Європі.
Загалом розміщення світового машинобудування зумовлене багатьма чинниками. У той же час розміщення окремих машинобудівних виробництв слабо підкоряється строгим закономірностям. Так, електроніка не тяжіє ні до джерел сировини чи матеріалів, ні до споживачів. Підприємства цієї галузі нерідко розміщуються "вільно" і все частіше виникають у країнах, що розвиваються, з розрахунку на дешеву працю.
За загальною вартістю продукції машинобудування перше місце міцно посідають США, потім Японія, Німеччина і Китай.
     2. Складіть за запропонованим текстом 5 тестових питань з вибором однієї відповіді з чотирьох. Надішлішліть у форматі Word, або письмово  (тоді фото) на мою електронну адресуliragut70@gmail.com
Домашнє завдання: Опрацюйте текст підручника § 32, перевірте себе за питаннями на стор.174

вівторок, 24 березня 2020 р.

Георафія, 9 клас


Шановні дев’ятикласники! Рада нашій віртуальній зустрічі! Тема уроку 25 березня 
«Машинобудування  України».

Економічна  міць країни  залежить від рівня розвитку машинобудування, його роль у господарстві з кожним роком зростає.  Саме ця галузь дає засоби праці від простих слюсарних інструментів до найскладніших електронно-обчислювальних машин.
Мета нашого уроку познайомитись та розкрити значення та структуру машинобудування як провідної галузі, визначити головне завдання галузі, що включає до 200 підгалузей і має тісний зв’язок з іншими галузями.
           Машинобудування – провідна, найбільш комплексна галузь промисловості, яка забезпечує випуск різноманітних машин і устаткування для багатьох галузей господарства та населення. Машинобудування в Україні виникло ще в середині ХІХ сторіччя. Наявність металу, вигідне транспортно-географічне розташування, висока концентрація сільськогосподарского виробництва сприяли розвитку машинобудування. Машинобудівний комплекс налічує 60 простих галузей і виробництв. На його підприємствах виготовляють понад 2 млн. найменувань продукції  -  від простих слюсарних інструментів до морських суден.
           Головне завдання комплексу – забезпечити потреби країни у машинах, обладнанні, побутовій техніці, різних знаряддях праці для галузей  народного господарства і повністю реалізує всі досягнення НТП, забезпечує комплексну механізацію та автоматизацію будь-якого виробництва.
         Підприємства машинобудування в Україні розміщені не рівномірно. Виділяють три найбільші райони: Донбаський, Придніпровський, Харківський.
          Машинобудування має складну галузеву класифікацію. Цю галузь можна иакож поділити на підгалузі за стадіями технологічного процесу:
Заготовка ******  Механічна обробка ****** Складання.
Для машинобудування характерні спеціалізація і кооперування.
Чинники розміщення підприємств машинобудування:
· Науково-технічний .Сучасне машинобудування неможливо уявити без широкого впровадження наукових розробок, тому виробництво найбільш прогресивної і складної техніки концентрується в районах і центрах, які мають високорозвинену наукову базу
·   Трудомісткий. Велика витрата праці і висока кваліфікація працівників
·   Сировинний. Виробництво деяких видів машин потребує багато металу. Сировинна база – чорні метали – продукція чорної металургії; кольорові метали
· Транспортний Оскільки перевезення машин та їхніх деталей здійснюється на великі відстані і в різних напрямках, машинобудівні заводи розміщаються на великих транспортних магістралях.
·  Споживчий. Продукція машинобудування дуже різноманітна. Вона потрібна всюди.
           
Пропоную переглянути відео за посиланням: 
Виконайте тест і отримайте оцінку за урок   за посиланням:
Домашнє завдання:  прочитати § 31 (стор.166-170), 
вміти давати відповіді на питання № 1,2,3, 7 (усно)

Географія, 6 клас


Доброго дня, шановні  учні й учениці! Оскільки карантин, то ми продовжуємо наше навчання в дистанційному режимі. Сьогодні тема нашого  заняття «Води суходолу – поверхневі і підземні. Річка: річкова система, бассейн    річки, річкова долина. Найдовші, найбільші за площею басейну і  найповноводніші річки світу. Пороги і водоспади». (дату і тему уроку записуємо в робочих зошитах) Ця тема надзвичайно цікава, але для того щоб ви розширили і поглибили свої знання, пропоную  виконати наступні завдання. Щиро бажаю успіхів!
Виконайте завдання:
1. Ознайомтесь з інформацією.  
Значення річок у природі і житті людини дуже велике. Вони є однією з
ланок світового коло обігу води. Людина здавна використовувала річки як
шляхи сполучення, будувала на їхніх берегах свої поселення. Річки джерело
прісної води, риби та багато іншого, без чого важко уявити наше життя.
Якщо на карті залишити тільки позначення всіх річок планети, то материки
виглядатимуть так, ніби вкриті блакитною павутиною. Знання про річки, що
ви одержите на сьогоднішньому уроці, допоможуть вам зрозуміти деякі
природні процеси.
Річка — це постійний природний потік води, що тече заглибиною, яку
називають річищем. Кожна з річок має початок, який називається витоком.
Одна річка витікає з болота, друга починається з джерела, третя
зароджується на схилах гір, четверта бере свій початок з озера. Тече річка
багато кілометрів і десь упадає або в море, або в озеро, або в іншу річку.
Місце, де річка впадає в море, озеро або в іншу річку, називається
гирлом.
Деякі гірські породи річка розмиває швидко, інші руйнуються протягом
тисячоліть, тому русло формується дуже повільно. Русло річки знаходиться в  зниженні, яке називається річковою долиною. Долини рівнинних річок
широкі, звивисті. Гірські річки мають глибокі вузькі долини.
Частина річкової долини, що заливається водою в період повені,
називається заплавою. Корінний берег річки має форму сходинок, які називаються терасами. Тераси колись були заплавами, але річка постійно поглиблювала своє  русло, тому зараз тераси вже не затоплюються водою під час розливу.  Кожна річка має притоки. Вони поділяються на праві і ліві. Щоб визначити притоки, треба умовно стати за течією річки, притоки, які будуть знаходитись по праву руку будуть називатись праві, по ліву руку – ліві.
2. Робота з картою
- За фізичною картою України запишіть  праві і ліві притоки Дніпра.
Річка з усіма притоками називається річковою системою. Площа
суходолу, з якої вся вода стікає в одну річку, називається річковим басейном.
Річкові басейни один від одного відокремлюються підвищеннями, іноді
горами.
Межа між басейнами річок називається вододілом.
Напрям і швидкість течії річки залежать від рельєфу поверхні. Прочитайте сторінки підручника 173-174 «Річки рівнинні і гірські» .
3. Перегляньте відеофрагментhttps://www.youtube.com/watch?v=TGi8ZMI3uY8   Води суходолу 6 клас
4. У зошиті для практичних робіт (практична робота №6)  позначте на Фізичній  контурній карті світу річки: Дніпро, Дунай, Волга, Янцзи, Ніл, Амазонка, Міссісіпі.
5. За підручником стор. 174 прочитайте опис географічного положення річки Амазонка, складіть план опису в зошиті.
Пройдіть онлайн тестування за посиланням: https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=399575
Домашнє завдання: Опрацюйте § 42 підручника, дайте усно відповіді на стор 175,  (за бажанням на високий рівень :  Знайдіть на фізичні карті України річку Південний Буг. Визначте її витік і гирло, довжину , назви правих і лівих  приток)